fbpx

Viski Tutkunlarına Özel Tasarımlar Festival Coşkusuyla Buluşuyor!

Bu yaz tüm viski severleri oldukça heyecanlandıracak iki festival gözümüze çarpıyor; Campbeltown Malt Festivali ve Fèis Ìle. Kutlamaların yanı sıra her yıl merakla beklenen özel viski şişeleriyle adından sıkça söz ettiren bu iki festival İskoçya’nın sembollerini bir araya getiriyor. Bu eşsiz şişelerin çoğu yalnızca festivaller sırasında doğrudan damıtımevlerinden temin edilebilirken öne çıkan birkaç şişeye ulaşabilmek mümkün. Şimdi biraz tarih biraz festival ve hemen sonra kasabanın lezzeti ve estetiğiyle ünlü viski şişelerine bir göz atalım!

İskoçya’nın Dokusunu Şekillendiren Bir Gelenek

İskoçya’nın kültürel ve tarihi dokusuna derinlemesine işleyen bir viski kültürü varsa bu dokunun yaratıcıları olarak iki bölgeye işaret etsek abartmış olmayız. Islay ve Campbeltown, viski yapım gelenekleriyle İskoçya’nın etnik kökenin bir yansıtıyor. Dünyanın saygın viskilerinden çoğunu üreten bu iki bölge kendine has kimliğiyle varlığını ve üretimlerini devam ettiriyor. 

Viski Festival-1

Islay, İskoçya

Queen of the Hebrides olarak da bilinen Islay, güçlü ve turbalı viskileriyle oldukça ünlü. Adanın viski mirası 18. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor ve birçok damıtma tesisinin kuruluşu 1800’lere tarihleniyor. Islay’in deniz iklimi ve zengin turba bataklıkları ile karakterize edilen ortamı, viskilerinin kendine özgü dumanlı lezzetine de katkıda bulunuyor. Port Ellen’den John Ramsay gibi önemli tarihi şahsiyetler Islay’in viski endüstrisinin şekillenmesinde önemli rol oynayanlardan. Bugün Ardbeg, Laphroaig ve Bowmore gibi damıtımevleri bu gelenekleri devam ettirmeye ve dünya çapında sevilen ikonik viskiler üretmeye devam ediyor. 

Viski Festivali-2

Diğer adı Whisky Capital of the World olan Campbeltown’ın viski üretimi 19. yüzyılın sonlarında faaliyet gösteren 30’dan fazla damıtma tesisi ile adeta zirvede. Kasabanın Kintyre Yarımadası’ndaki konumu, viski üretimi için gerekli olan yüksek kaliteli arpa ve turbaya kolay erişimin yanı sıra ihracat için hareketli bir liman sunuyor. Springbank, Glen Scotia ve Glengyle gibi damıtımevleri Campbeltown maltlarının tipik zengin, yağlı ve karmaşık karakterini yansıtan viskiler üretmeye devam ediyor. 

Viski Festival-3

FÈIS ÌLE

 

Islay’in Viski Fenomeni: Fèis Ìle

1986 yılında Islay yaz turizmini canlandırmak amacıyla başlatılan Fèis Ìle, yerel kültürün geniş çaplı kutlamalarından bir viski meraklısının rüyasına olan yolculuğunda ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. 2000 yılına gelindiğinde ise damıtımevleri önemli bir rol oynamaya başlıyor ve Fèis Ìle ziyaretçilerine açtığı kapılarıyla festivale özgü ürettiği festival şişelerini adeta podyuma çıkarıyor. 

Mirasın Başkenti: Campbeltown Malts Festivali

2009 yılında başlatılan Campbeltown Malts Festivali, bir zamanlar İskoçya’nın viski başkenti olarak bilinen Campbeltown’ın köklü viski geleneklerine saygı duruşunda bulunuyor. Festival, Campbeltown viskilerinin farklı karakterini sergileyerek benzersiz niteliklerini ve tarihsel önemini vurguluyor. 

Viski Festival-4

23 Yıllık Kiraz Ağacından Gelen Miras

Fèis Ìle 2024’ü onurlandırmak için Bunnahabhain, deneysel üçlü kiraz ağacından elde edilen ahşap kaplaya sahip single maltını sunuyor. Yolculuğuna 1999’da başlayan, 2010 ve 2011’de değişikliklere uğrayan bu viski nihayet 2023’te son halini aldı ve şişelendi. %53,3 gibi güçlü bir ABV’ye sahip olan bu sınırlı sayıdaki lezzet harikası bademli hamur işleri, tatlı meyveler, kremsi şekerlemeler, tütün ve odun baharatı notalarına sahip. Bitişinde ise çam ve siyah kuş üzümü hislerini damağınızda hissedebilirsiniz.

Viski Festival-5

14 Yıllık Ruby Port

Bunnahabhain’de bir diğer mücevher olan bu 14 yıllık viski, 3 yıl boyunca Ruby Port Hogshead’lerde bekletilerek doğal ve bozulmamış Islay ruhunu geliştiriyor. ABV’si %58,7 olan bu güçlü içki bitter çikolata ve kızarmış meşe aromalarıyla başlayıp baharatlı tarçın, hindistan cevizi ve meyve buketinden oluşan bir şölene dönüşüyor. Bitiminde ise uzun bir kakao notası ve hemen ardından baharatlı esintilerle damağınızda iz bırakıyor. 

Viski Festival-6

9 Yıllık Glen Scotia Efsanesi

Campbeltown Malts Festivali’ni kutlayan Glen Scotia’nın ilk dolumu burbon fıçılarda olgunlaştırılıyor ve son 6 ay Fino kiraz fıçılarında sonlandırılıyor. Limon aromaları, çeşitli meyve notaları ve denizcilik kalitesiyle işaretlenmiş uzun, kuru bir bitiş ile taze ve çiçeksi notaları damak tadınıza sunuyor. 

Viski Festival-7

Fèis Ìle’nin bir parçası olarak Ardberg Day için piyasaya sürülen bu gösterişli viski, nadir bulunan liman şarabı ve klasik burbon fıçılarında olgunlaştırılıyor. %46 ABV ile şişelenen Ardberg Spectacular lavanta, vetiver, deri ve badem gibi karmaşık bir dizi aroma ile viski deneyiminizi bir üst kademeye taşıyor. Bitişinde ise isli ve tuzlu notalardan oluşan görkemli bir profil, serinletici mentollü bir notayla karşılaşmanız olası.

Festivaller aynı zamanda topluluk buluşmaları ve yerel kutlamalar için ideal bir ortam yaratıyor. Ceilidh’ler, müzayedeler ve ortak ziyafetler gibi etkinlikler yerel halkı ve ziyaretçileri bir araya getirerek dostluk duygusunu ve viski kültürüne yönelik ortak paylaşımları teşvik ediyor. Aynı zamanda adından sıkça söz ettiren bu festivalleri bir tatil deneyimine dönüştürmek için de mükemmel bir fırsat! Bu fırsatı Five and More Travel olarak düzenlediğimiz Bordeaux & Cognac, İskoçya veya Islay & Campbeltown turlarımızla yakalamak için bize ulaşabilirsiniz.

Rotalarımız