fbpx

THE WORLD’S 50 BEST RESTAURANT 2022 LİSTESİ

The World’s 50 Best Restaurants 2022 Listesi Açıklandı!

Her yıl gastronomi dünyası tarafından merakla beklenen The World’s 50 Best Restaurants listesi 18 Temmuz’da Londra’da düzenlenen bir organizasyonla açıklandı. Tüm dünyanın heyecanla beklediği bu organizasyon öncesinde 51-100. sıradaki restoranlar duyuruldu. Türkiye’den listeye giren tek restoran olan ve Mehmet Gürs’ün şefliğini üstlendiği Mikla Restaurant listenin 86. sırasında kendine yer buldu. 2021 listesinde 2. sırada bulunan Geranium, 2022 listesinin 1. sırasında yer alarak geçen sene olduğu gibi Kopenhag’ın gastronomi alanındaki konumunu perçinlemiş oldu.

Gelin listeye beraber göz atalım

1. Geranium (Copenhagen, Denmark)

3 Michelin yıldızı kazanan ilk Danimarka Restoranı olan Geranium, doğadan ilham aldığı ve mevsimlik olarak değişen menüsüyle önemli bir müdavim kitlesi yaratmış durumda. Ürün tercihlerinde yerel lezzetlere yönelen Geranium, deneyimli şeflerinin de etkisiyle gastronomiyi ve sanatı bir araya getiren tabaklarıyla oldukça ilgi çekmektedir.

2. Central (Lima, Peru) *Best Restaurant in South America*

2.sırada olmasına rağmen Güney Amerika’nın en iyi restoranı olarak başı çeken Central, Peru’daki yerel malzemeleri önemli bir odak noktası haline getirerek menüsünü de bu ölçüde geliştirmiştir. Uzun bir araştırma süreci geçirmesinin ardından bu araştırma sonuçlarını tabaklarına yansıtarak biyoçeşitlilik anlamında geniş bir yelpaze sunmaktadır.

3. Disfrutar (Barcelona, Spain)

2018 yılında listeye 18. sıradan girerek en yüksek yeni giriş ödülünü alan Disfrutar, 4 sene sonra listenin 3. sırasında kendine yer buluyor. Modern tekniklerin ustaca kullanıldığı menüde deniz ürünlerinin kullanımı oldukça dikkat çekiyor.

4. Diverxo (Madrid, Spain)

Dünyanın en yaratıcı aşçılarından kabul edilen Dabiz Muñoz’un tuzlu ve tatlı ayrımının keskin çizgileri olamayacağına dair görüşü, Diverxo’nun menülerine de yansımış durumda. Restoranda servis edilen tatlılarda kullanılan farklı aromalar da bunu kanıtlar nitelikte.

5. Pujol (Mexico City, Mexico) * Best Restaurant in North America*    

Benzersiz teknikleri ve eşsiz baharatları ile Meksika’nın gastronomik zenginliklerini sergilemeyi kendine vizyon edinen Pujol, mevsime gören değişen menüsüyle ve Meksika’nın geleneksel yemeklerinden olan takoya kattığı rafine lezzetlerle listenin 5. Sırasında kendine yer ediniyor.

6. Asador Etxebarri (Axpe, Spain)

Tarih ve doğayla iç içe konumlanan Asador Etxebarri, 1990 yılından beri aynı rustik taş binada hizmet vermektedir. Her malzemeyi ızgara tekniği dahilinde pişirebilmesi ile ünlü olan şef Victor Arguinzoniz, aynı zamanda basit malzemelerden farklı tatlar çıkarabilmesi ile de bilinmektedir. Öyle ki restoranda kendi tasarladığı ızgara sistemini kullanmakta ve yerele özgü ürünler kullanarak tütsüleme işlemi de gerçekleştirmektedir.

7. A Casa do Porco (São Paulo, Brazil)

Domuzun her bölgesini kullandıkları bir tadım menüsüne sahip olan A Casa do Porco, son yıllarda değişen beslenme şekilleriyle beraber menüsüne rafine lezzetlerin ön planda olduğu vejeteryan seçenekler de katmıştır. Toplumun her kesimine hitap eden tarzı ve fiyat seçenekleriyle de tercih edilen bir restoran olmuştur.

 8. Lido 84 (Gardone Riviera, Italy)

Muhteşem bir göl manzarasına sahip olan Lido 84, 2021 yılında listeye 15. sıradan girerek en yüksek yeni giriş ödülünün sahibi olmuş oldu. Yenilikçi ve yaratıcı tadım menüsüyle ön plana çıkan restoran bulunduğu bölgenin yerel lezzetlerini tabaklarına oldukça iyi entegre etmesiyle dikkat çekmektedir.

9.  Quintonil (Mexico City, Mexico)

Yerel malzemeler eşliğinde geleneksel Meksika lezzetlerini ve tekniklerini kullanan Quintonil, bir aile restoranı olarak klasik bir mekân haline gelmiş. Malzemelerin büyük bir çoğunluğunun şehrin bahçesinden elde edilmesi, ürünlerin tazeliğine dair de önemli bir referans sunmaktadır.

10. Le Calandre (Rubano, Italy)

2003 yılında 3 Michelin yıldızıyla ödüllendirilen restoran, bu alanda, şefine de bu ödülü alan en genç şef ünvanının verilmesini sağlamıştır. Baharat, doku ve aromatik yağ kullanımının ön plana çıktığı menüsüyle dikkat çeken ve dengeyi merkeze alan Le Calandre, mevsim değişimlerine göre 2 farklı tadım menüsü seçeneği sunmaktadır.

Listenin devamı ise şu şekilde:

11. Maido (Lima, Peru)

12. Uliassi (Senigallia, Italy)

13. Steirereck (Vienna, Austria)

14. Don Julio (Buenos Aires, Argentina)

15. Reale (Castel di Sangro, Italy)

16. Elkano (Getaria, Spain)

17. Nobelhart & Schmutzig (Berlin, Germany)

18. Alchemist (Copenhagen, Denmark)

19. Piazza Duomo (Alba, Italy)

20. Den (Tokyo, Japan) *Best Restaurant in Asia*

21. Mugaritz (San Sebastian, Spain)

22. Septime (Paris, France)

23. The Jane (Antwerp, Belgium)

24. The Chairman (Hong Kong)

25. Frantzén (Stockholm, Sweden)

26. Restaurant Tim Raue (Berlin, Germany)

27. Hof van Cleve (Kruishoutem, Belgium)

28. The Clarence (Paris, France)

29. St. Hubertus (San Cassiano, Italy)

30. Florilege (Tokyo, Japan)

31. Arpège (Paris, France)

32. Mayta (Lima, Peru)

33. Atomix (New York City)

34.Hiša Franko (Kobarid, Slovenia)

35. The Clove Club (London, UK)

36. Odette (Singapore)

37. Fyn(Cape Town, South Africa)

38. Jordnær (Copenhagen, Denmark)

39. Sorn (Bangkok, Thailand)

40. Schloss Schauenstein (Fürstenau, Switzerland)

41. La Cime (Osaka, Japan)

42. Quique Dacosta (Dénia, Spain)

43. Boragó (Santiago, Chile)

44. Le Bernardin (New York City)

45. Narisawa (Tokyo, Japan)

46.Belcanto (Lisbon, Portugal)

47. Oteque (Rio de Janeiro, Brazil)

48. Leo (Bogotá, Colombia)

49. Ikoyi (London, England)

50. SingleThread (Healdsburg, California)

Five and More Travel Ekibi

Rotalarımız