fbpx

TARİHİ MODA İSKELESİ RESTORASYON ÇALIŞMALARI SONRASINDA TEKRAR HİZMETE AÇILDI!

Kadıköy’ün en önemli kent simgelerinden biri olan ve uzun zamandır kapalı olan Moda İskelesi, İBB’nin yaptığı restorasyon çalışmaları sonucunda 19 Ağustos 2022 tarihinde yeniden açıldı. Yeni bir kültür sanat mekânı olarak hayata dönen Tarihi Moda İskelesi, yapılan törenle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Ünlü mimar Vedat Tek tarafından 1916-1917 yılları arasında inşa edilen Moda İskelesi, 1937 yılında yaşanan bir fırtına sonucu ağır hasar görmüş ve ilk restorasyon işlemi bu tarihten sonra gerçekleşmişti. 1985 yılında hizmete kapanan ve 15 yıl boyunca kapalı kalan iskele 2000 yılında tekrar restore edilerek hizmete açılmış ve bünyesinde bir restoran işletmesiyle varlığını sürdürmüştü. Bu tarihten sonra 2015 yılında tekrar bir restorasyon sürecine giren Moda İskelesi’nde uzmanlar tarafından hatalı bir restorasyon işlemi gerçekleştirildiği tespit edilmiş ve durdurulan restorasyon çalışmalarından sonra gerekli incelemeler yapılarak bir restorasyon planı oluşturulmuştu. İBB’nin şehir projeleri kapsamında restorasyon işlemlerine hız vermesiyle de Tarihi Moda İskelesi 19 Ağustos günü tekrar kullanıma açılmış oldu.

Kütüphanesi ve kafesi ile kısa sürede önemli sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Moda İskelesi, deniz taksilerinin bir durak noktası olarak da kullanılmaya başlandı. İlerleyen süreçte Şehir Hatları seferlerinin de eklenmesi beklenen Moda İskelesi, bir kent simgesi olarak tekrar halka kazandırılmış oldu.

Rotalarımız