fbpx

Pembe Rüyalar Şehri – Jaipur

Hawa Mahal’dan bir kare

“Zafer Şehri” ve “Pembe Şehir” olarak da bilinen Jaipur, Hindistan’ın Rajasthan Eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Pembe Şehir olarak bilinmesinin hikayesi 19. yüzyıla dayanır. Dönemin hükümdarı İkinci Sawai Ram Singh, Galler Prensi Albert Edward’ın gelmesi şerefine şehrin pembeye boyanmasını emretmiş ve Jaipur Pembe Şehir olarak anılmaya başlamıştır. Bu şehirde en çok ziyaret edilen ve sevilen turist destinasyonları arasında Amber Kalesi, Jantar Mantar Gözlemevi, City Palace ve Hawa Mahal gibi tarihi yapılar yer almaktadır.

Rajput mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve Babür mimarisi esintileri taşıyan Amber Kalesi, sanatsal stil unsurlarıyla bilinmekte. Kale, her birinin içinde avlu olan 4 kata yayılmaktadır. Özel amaçlı salonları ve mükemmele yakın peyzaj düzenlemesiyle de bölge halkı tarafından saray olarak adlandırılır.

Jantar Mantar Gözlemevi 18. yüzyılda Rajasthan’ın kurucusu İkinci Rajput kralı Sawai Jai Singh tarafından inşa edilmiştir. Hindistan’da yer alan beş gözlemevinin en büyüğü olan Jantar Mantar, içinde yer alan 19 farklı araçla ziyaretçilerine yıldızları ve gökyüzünü çıplak gözle ve eski usul inceleme fırsatı sunuyor.

Şehrin kalbinde yer alan City Palace, eski yöneticiler ve kraliyet ailesinin yaşam alanı ve devletin idari merkeziydi. Babür ve Rajput mimarisinin birlikte kullanıldığı büyüleyici güzellikteki saray aynı zamanda kültürel ve sanatsal etkinliklerin ve dini seremonilerin düzenlenmesi amacına hizmet ediyordu. 

City Palace’ın bir uzantısı olarak inşa edilen ve “Rüzgar Sarayı” olarak da anılan Hawa Mahal ise dönemin kadınlarının konaklaması amacıyla inşa edilmişti. Kelime anlamı “perde” olan Purdah sisteminin Müslüman ve Hindu toplumlarda yoğun olarak uygulandığı bu dönemde, kadınların yüzlerinin görünmesi ve halka kendilerini göstermeleri yasaktı. Bu yüzden, konaklayan kadınların yapılan etkinlikleri ve sosyal hayatı yakından gözlemlemeleri ve bunu yaparken kendilerini saklamaları amacıyla Hawa Mahal 953 pencereli olarak inşa edilmiştir.

Tarihi yapıları, renkli mimarisi, ev sahipliği yaptığı  kültürel etkinlikler ve doğasıyla Jaipur, Hindistan’ın en etkileyici ve heyecan verici şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Siz de Jaipur ve güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız 5 duyu ile harmanladığımız Kenan Tamer ile 13-19 Şubat 2024 tarihlerinde Renklerin Ülkesi: Hindistan turumuza katılabilirsiniz. Jaipur dahil olmak üzere Delhi ve Agra’yı da ziyaret edeceğimiz, Taj Mahal ve Ganj Nehri gibi ikonik alanları da göreceğimiz turumuz hakkında daha fazla bilgiye +90 544 456 8488 no’lu Five and More Travel Seyahat Hattından ulaşabilirsiniz.

Rotalarımız