fbpx

Kutsal Bağlar, Tarih Kokan Mahzenler: Champagne

Her bardağın uzunluğunu adeta ölçen kabarcıklar, ilk bakışta bizi baştan çıkaran tek şey olsa da aslında hayal gücümüzü yakalayan şey bunun çok daha ötesindedir. Champagne bu hipnotik baloncukların ve baş döndürücü aromatik tatların yaratıcısı! Şarap üreten en serin iklimin ve en kireçli toprakların sahibi Champagne, Fransa’nın kuzeydoğusundan bu lezzetleri yaratıyor. Bölgeye Paris’ten kısa bir tren yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Reims’in görkemli katedralleri ve zarif sokaklarından Épernay’in prestijli şampanya evlerine kadar Champagne’ın her köşesi sizi zengin mirasını ve coşkulu ruhunu keşfetmeye davet ediyor. Yurt dışı özel tur ayrıcalığının ilk durağını Champagne ile güzelleştirmek ister misiniz? Cevabınız evetse detaylar için başlıyoruz.

Ogul-Turkkan-ile-Champagne-Turu-1

Champagne, France

Fransa’nın Köpüklü Mücevheri

Champagne, bölgenin üzüm bağlarıyla tanındığı Roma dönemine kadar uzanan uzun ve hikayeli bir geçmişe sahip. Romalıların bölgeye üzüm bağları dikmeye başlamasıyla gelişen hikaye, şarap yağımı için tekniklerin geliştirilmesiyle bağcılık temellerinin atılmasına kadar uzanıyor. Orta Çağ boyunca manastırlar Champagne şarabının gelişiminde önemli bir rol oynuyor; Hautvillers ve Saint-Pierre d’Hautvillers Manastırı gibi manastırlarda Dom Perignon gibi keşişler, köpüklü şarap üretimi için çok önemli olan ikincil fermantasyon süreci de dahil olmak üzere şarap yapım tekniklerini geliştirmeye başlıyor.

17. ve 18. yüzyıllarda Fransız soyluları ve kraliyet ailesi arasında popülerlik kazanan Champagne, Louis XIV ve Louis XV gibi kralların şampanyaya olan düşkünlükleriyle birlikte güçlü bir prestije kavuşuyor. Bölgenin köpüklü şarap üreticisi olarak ününün yüzyıllar boyunca istikrarlı şeklde artmasıyla méthode champenoise olarak bilinen geleneksel köpüklü şarap üretme yöntemi daha rafine hale getiriliyor. Yani şampanyanın karakteristik kabarcıklarını yaratan, şişe içerisindeki ikincil fermantasyon yöntem geliştirilmiş oluyor. Şampanyanın lüks bir içecek olarak uluslararası tanınırlık kazanması 19. yüzyılı buluyor. Özellikle Moët & Chandon, Veuve Clicquot ve Ruinart gibi şampanya evleri bu döneme ait. Champagne, dünyada Korumalı Meşe (PDO) Statüsü alan ilk şarap bölgelerinden biri olarak adını tüm köpüklü şaraplara yasal olarak armağan ediyor. 

Oğul Türkkan ile Champagne Turu-2

Toprak ve İklimin Senfonisi: Terroir

Şarapçılıkta derin kökleri olan bir kavram olan terroir, toprak bileşimi ve iklim koşulları arasındaki karmaşık etkileşimi kapsıyor. Champagne bölgesindeki toprağın iklimin kusursuz uyumu, burada yetiştirilen üzümlerde kendini gösteriyor. Kireçli toprak, serin iklimle birleştiğinde bölgede yetiştirilen ünlü Chardonnay, Pinot Noir ve Pinot Meunier üzümlerine kendine özgü bir mineralite ve asidite kazandırıyor. Bölgedeki şarap üreticileri, teruarın sadece toprağın fiziksel özellikleriyle değil aynı zamanda toprakların özüyle de ilgili olduğunu üzüm bağlarına gösterdikleri özen ve sevgide gösteriyor. Champagne topraklarından gelen şarapların nüanslı ifadeleri, toprak ve iklim arasındaki uyumlu ilişkiyi yansıtarak her yudumda teruarın özünü yakalamanıza fırsat veren enfes köpüklü şaraplar ortaya çıkarıyor. 

Oğul Türkkan ile Champagne Turu-3

Reims Cathedral

Gotik Bir Başyapıt: Reims Katedrali

Grand Est bölgesindeki Marne ilinde yer alan Reims, ovalar, ormanlar ve üzüm bağlarından oluşan çeşitli manzaralarıyla tanınıyor. Tarihi mirası, dinamik ekonomisi ve yaşam kalitesiyle ünlü Reims aynı zamanda Veuve Clicquot, Mumm ve Taittinger gibi büyük şampanya evlerine de sahip. Zengin bir kraliyet geçmişiyle Reims, Merovingian hanedanı ve Clovis’in M.S. 500 yılında taç giymesinden bu yana Fransa krallarının taç giydiği yer olarak biliniyor. Bu gelenek, Fransa krallarının görkemli Notre-Dame de Reims katedralinde taç giydiği Orta Çağ dönemine kadar uzanıyor. Bu ikonik mekan birçok hükümdarın saltanatının başlangıcı gibi Fransız tarihinin önemli anlarına tanıklık ettiğinden iktidarların meşruiyetini sembolize ediyor. Bugün Notre-Dame Reims Katedrali, şehrin tarihi ve kültürünün önemli bir sembolü olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini koruyor. 

Reims’te Şampanya ve Gastronomik Yolculuklar

Reims, şampanya yapım sanatının yüzyıllar boyunca mükemmelleştirildiği prestijli şampanya evleriyle ünlü. Şehrin “crayères” olarak bilinen kireçli toprak altı dokusu, şampanyanın yıllandırılması için ideal koşulları sağlıyor. Toprağın derinliklerine oyulmuş bu antik Roma dönemi mahzenleri, bölgenin ünlü köpüklü şarabını üretmek için gerekli olan sabit sıcaklık ve nemi koruyor. Reims’e yapacağınız ziyareti gurme mutfağına meraklıysanız bir üst basamağa taşımanız mümkün. Şehirde yetenekli şeflerin en iyi yerel ürünleri ve bölgenin ünlü şampanyasını öne çıkaran başyapıtlar yarattığı çok sayıda Michelin yıldızlı restoran bulunuyor. Le Parc at Les Crayères ve L’Assiette Champenoise gibi restoranlar zarif ortamlarda enfes yemek deneyimleri sunuyor. Hassas kaz ciğeri ve mükemmel pişirilmiş balıklardan en iyi şampanyalarla eşleştirilmiş tatlılara kadar Reims’teki her yemek adeta birer gastronomi kutlaması!

Oğul Türkkan ile Champagne Turu-4

Avenue de Champagne

Şampanyanın Kalbi: Épernay

Champagne’nın kalbi olarak bilinen Épernay, Marne Nehri kıyısında tarihi ve doğal güzellikleri bir araya getiren bir destinasyon. Dünyanın saygın şampanya üreticilerine ev sahipliği yapan bölgenin büyük bulvarı Avenue de Champagne, altındaki geniş mahzenlerde saklanan şampanyaların muazzam değerleri nedeniyle dünyanın en pahalı caddesi olarak tanımlanıyor. Meydan boyunca Moët & Chandon, Perrier-Jouët ve Pol Roger gibi ünlü şampanya evlerinin görkemli cepheleriyle karşılaşabilirsiniz. Burada yer alan her bir şampanya evinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmasının yanı sıra milyonlarca şampanya şişesini barındıran kilometreler alan tünelleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Bunun yanı sıra meydanın yakının da bulunan ve çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapan Montagne de Reims Bölgesel Parkı ile parlayan üzüm bağları arasında yürüyüşe çıkarak bu sakin atmosferi unutulmaz hale getirebilirsiniz. 

5 Duyunuzu Harekete Geçirmeye Hazır Olun!

Champagne bölgesine yapılacak br yolculuk, tarih, kültür ve enfes köpüklü şarapların mükemmel karışımını sunan eşsiz bir deneyim. Özellikle ılıman havalarda çarpıcı manzaraları ve yemyeşil üzüm bağlarını seyre sunan Champagne ayrıca sonbaharda yapılan festivalleriyle de ziyaretçilerini çağırmaya devam ediyor. Fransız kültürünün, tarihinin ve gastronomisinin merkezine doğru bir yolculuğa çıkmak üzere Oğul Türkkan ile Champagne Turumuza davetlisiniz! Yurt dışı butik tur deneyiminizi 5 duyunuza hitap ederek unutulmaz hale getirecek Champagne seyahati için şimdi bize ulaşabilirsiniz. 

Rotalarımız