fbpx

İSTANBUL’A MICHELIN YILDIZI GELİYOR!

Michelin müfettişlerinin yeni bir gastronomi destinasyonu olarak mercek altına aldıkları şehirlere İstanbul da eklendi. 11 Ekim’de açıklanacak olan İstanbul’un ilk Michelin yıldızlı restoranları, müfettişler tarafından uzun yıllardır uygulanan ve evrensel bir nitelik barındıran Michelin Rehberi yöntemine göre seçildi.

Michelin Rehberleri Uluslararası Direktörü Gandal Poulennec, İstanbul’un tarihi ve kültürel varlıklarına işaret ederek, İstanbul’un birçok kültüre ev sahipliği yaptığının altını çizdi. Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da İstanbul’un bir dünya metropolü olduğunu ve seçkin lezzetlerinin sadece Türk değil dünya mutfaklarını da içerdiğini dile getirdi.

Müfettiş ekiplerinin gizliliklerini koruyarak değerlendirecekleri restoranlar, sundukları yemeklerin kalitesine göre 5 kriter dahilinde ele alınacak. Ürün kalitesinin ve menü tutarlığının ön plana çıktığı bu kriterler İstanbul’daki restoranlar için de belirleyici olacak.

Michelin Rehberinin internet sitesinde 11 Ekim 2022 tarihinde yayınlanacak olan İstanbul’un ilk Michelin Yıldızlı restoranların, İstanbul’un gastronomi alanındaki mevcut konumuna olumlu bir etki yaratacağı düşünülmekte.

Five and More Travel Ekibi

Rotalarımız