fbpx

İSTANBUL BOĞAZI’NIN ÜZERİNE İNŞA EDİLEN SULTANİYE KÖŞKÜ YENİDEN PLANLANIYOR

Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de geçen ve dönemin önemli ressamlarından İsveçli Cornelius Loos’un çizimlerinde de rastlanan Sultaniye Köşkü mimarlar tarafından yeniden modellendi. 1700’lü yıllarda İstanbul’da meydana gelen şiddetli depremler nedeniyle yıkıldığı tahmin edilen Sultaniye Köşkü, günümüzde yalnızca deniz altındaki temel kalıntısıyla varlığını sürdürmekte.

2.Beyazıd döneminde inşa edilen ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde de av ve dinlenme yeri olarak kullanılan köşk, Beykoz açıklarındaki Paşabahçe Koyu’nda bulunmaktaydı. Sultaniye Köşkü, Kız Kulesi’nden sonra deniz üzerine inşa edilen ikinci yapı olarak bilinmekte.
Modelleme çalışmalarına öncülük eden Mimar Bayram Çevik, ‘’ Günümüzde de biz mimari olarak elde ettiğimiz verilerin ışığında burayı modelledik. Hatta günümüzde daha önce dalgıçlarla kontrol edildiğini orada kalıntıların bulunduğunu biliyoruz. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da sempozyum çalışmalarında tekrar gündeme getirmesiyle uzun süre çalıştığımız eseri modelleyerek kamuoyu bilgi oluşması için bir çalışma yaptık’’ diye açıklamada bulundu ve Mimar Sedad Hakkı Eldem’in de ‘’Türk Bahçeleri’’ adlı kitabında Sultaniye Köşkü’nden bahsettiği ve plan çalışmaları yaptığını kaydetti.


Tarihi yapının orijinalindeki çini süslemelerine, mermer kaidelere ve sütunlara yeni modelde de sadık kalınarak yeniden İstanbul Boğazı’na kazandırılması için çalışmalar sürüyor.

Five and More Travel Ekibi

Rotalarımız