fbpx

İkaryalıların Uzun Ömür Sırlarının Ardında Ne Var?

Dünyanın belirlenmiş beş Mavi Bölgesinden biri olan Doğu Ege’deki küçük Yunan adası İkaria’da, kronik hastalık oranları diğer birçok yere göre daha düşük. Yerleşik olarak yaşayan 8.000’den fazla sakini, dünyadaki en uzun beklenen yaşam süresine sahip. Peki ama nasıl? Araştırmacılar bu olağanüstü uzun ömürlülüğü, İkarya kültürüne özgü birkaç temel yaşam tarzı faktörüne bağlıyor. Üçte biri 90 yaşından uzun yaşayan İkaryalılar için güçlü sosyal hayat ve aile bağları, günlük hayata entegre edilmiş egzersiz planları ve gün içerisindeki kısa dinlenme süreleri gibi faktörlerin asırlık yaşam sürelerinin nedeni olduğu düşünülüyor. Tüm bunların ötesinde ada sakinlerinin özdeşleştikleri bir gıda bu uzun ömrün sırrını açıklıyor olabilir; İkaria usulünün vazgeçilmezi fasulye.

İkaryalıların Uzun Ömür Sırlarının Ardında Ne Var?-1

Yunan asıllı Amerikalı şef Diane Kochilas, The Ikaria Way adlı kitabında Akdeniz adalarının Mavi Bölge diyetini hayatlarına dahil etmek isteyenler için bir yol haritası sunuyor. Bitki temelli İkaria mutfağının geçmişe dayanan Yunan gelenekleriyle demlenmiş kolay ve çağdaş tariflerini içeren bu satırlar, aslında aşina olduğumuz Akdeniz geleneklerinden de ilham alıyor. Akdeniz diyeti gibi İkaria beslenme rutini de sağlıklı yağlar, bol miktarda lif ve besin açısından zengin diğer tüm gıdaları kapsıyor.

Fındık, tahıl, patates, baklagiller, sebzeler ve tohumlar içeren yüksek oranda bitki bazlı olan bu diyette güzel haber, kırmızı şarabın da ölçülü miktarda tüketilebileceği! Elbette Homeros’un İlyada ve Odysseia’sında geçen, kutlamaların baş tacı, İkaria’nın yerel kırmızı şarabı Pramnios’dan bahsediyoruz. Bununla birlikte kırmızı et ayda sadece bir kaç kezle sınırlı. Üstelik bu beslenme kalp hastalığı, felç, diyabet, yüksek kolestrol, obezite ve yüksek tansiyon gibi sağlık durumları için risk faktörlerini azaltan faydalarıyla sebze ağırlıklı diyetler için yapılan araştırmalara da oldukça uygun görünüyor.

İkaryalıların Uzun Ömür Sırlarının Ardında Ne Var?-2

Uzun yaşamın sırlarından biri de tahmin edebileceğiniz gibi deniz, kum, güneş. Bu eşsiz üçlünün adını aldığı hikaye ise çok eskilere dayanıyor. Güneşe fazla yaklaşıp balmumu kanatlarını eriten İkarus, Ege Denizi’ne düştü ve düştüğü bu adanın adı İkaria o günden sonra İkaria olarak anıldı. Yunan mitolojisinden adını alan ada, günümüzde hala D vitamini almak isteyenler için öncelikli tercih edilen plajlardan birine sahip. Bunun yanı sıra adanın kuzeybatı kesimindeki Nas plajı gün batımında unutulmaz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Artemis Tavropoulos tapınağının kalıntıları karadaki, kıyının batısında bulunan su altı mağarası Lero ise sudaki şovuna devam ediyor.

İkaryalıların Uzun Ömür Sırlarının Ardında Ne Var?-3

Akdeniz diyetinin ve kişinin sağlığı üzerinde yarattığı harikaların bir resmi çizilecek olsa, İkaria adasının sahip olduğu 150’den fazla yabani yeşillik tuvali binbir renge boyardı. Her biri vücuttaki iltihabı azaltmak için çeşitli görevler üstlenen bu yeşil bitkilerin tamamlayıcısı ise fasulye. “Fasulye yiyin ve daha uzun yaşayın” ifadesi ilk olarak National Geographic üyesi Dan Buettner tarafından ortaya atılan bir kavram olarak, Mavi Bölge diyetinin savunucuları için bir mantra haline gelmişti. Buettner’in araştırması her gün bir fincan fasulye yemenin bir kişinin ömrünü dört yıl uzatabileceğini öne sürüyor. Kochilas ise fasulyenin yanı sıra yaşam temposunun yavaş ve basit olduğu, insanların bir masa etrafında yemek yeme yoluyla bağ kurduğu rahat, iyileştirici bir ada ruhuyla nasıl yemek pişirebileceğimize dikkat çekiyor. Bu ruhu yakalamaya yönelik önerileri ise şu şekilde:

  • Cevizli yoğurtlu salatalık çorbası
  • Beyaz peynirli ızgara şeftali ve roka salatası
  • Kırmızı şarapta kavrulmuş baharatlı bakla
  • Antep fıstıklı ve kuş üzümlü orzo pilavı
  • Enginar, tahin ve yoğurtlu limonlu taze bakla
  • Kuru bakla yahnisi
  • Acı pul biberli ve taze otlu kırmızı fasulye
  • Zerdeçal, rezene ve romaine ile karamelize edilmiş dev fasulye

İkaryalıların Uzun Ömür Sırlarının Ardında Ne Var?-4

Fasulyenin uzun ve canlı bir yaşamın sırrını barındırdığını kim bilebilirdi? İkaryalılar şifreyi çözdü ve uzun ömürlü olmanın yolunun yemekten geçtiğinin canlı kanıtı oldular. Öyleyse, bir sonraki fasulye salatanızı yerken ve Ege güneşinin hayalini kurarken, neden bunu bir adım öteye taşımayasınız?

İtalya’daki şarap tadım turlarımızdan birinde Akdeniz diyetinin meyvelerinin tadını çıkardığınızı hayal edin. Kendinizi Toskana‘da, bir kadeh Chianti yudumlarken zanaatkar peynirleri ve zeytinleri atıştırırken hayal edin. Ya da belki de daha çok Provence insanısınız, Fransız kırsalında yumuşak bir rosé’nin tadını çıkarıyorsunuz. Turlarımız, en iyi mutfak geleneklerini nefes kesici manzaralarla harmanlayarak duyularınızı tatmin edecek şekilde tasarlanmıştır. Akdeniz usulü sağlıklı ve uzun yaşama kadeh kaldırabileceğiniz bir yolculukta bize katılın. İyi yaşanmış bir hayatın şerefine, her seferinde lezzetli bir yemek!

Rotalarımız