fbpx

DÜNYANIN EN ESKİ MANASTIRI: MOR GABRIEL MANASTIRI

Mardin’in Midyat ilçesine 23 kilometre uzaklıkta bulunan Mor Gabriel Manastırı’nın temelleri 397 yılında Mor Şmuel ve Mor Şemun tarafından atılmıştır. Süryani Kadim Cemaati’nin en ünlü yapılarından biri olan manastır, tarih boyunca içine ve dışına eklemeler yapılarak günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

Dünyanın en eski manastırı ünvanına sahip olan Mor Gabriel Manastırı, Filistin’deki Mor Saba Manastırı’ndan 80 yıl, Mısır’daki Mort Katherina Manastırı’ndan da 150 yıl önce inşa edilmiştir.  

Mor Gabriel Manastırı tarihsel süreç içerisinde farklı isimlerle anılmıştır. İlk zamanlarında, Mor Şmuel ve Mor Şemun Manastırı olarak tanınan manastır, Süryanice’de “Dayro d’Umro” isminin Türkçe’ye uyarlanan hali olan ve “Rahiplerin Meskeni” anlamına gelen “Deyrulumur” olarak da bilinmektedir. Bugün sıkça kullanılan “Mor Gabriel Manastırı” ismi de Turabdin Metropoliti Mor Gabriel‘in (634-668) adından gelmektedir. 

Din adamı yetiştirme görevini hala devam ettiren manastırda, Türkiye’nin 4 büyük Metropoliti’nden biri kalmaktadır.

2021 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne de dahil edilen Mor Gabriel Manastırı, tarihe meydan okuyan mimarisiyle, her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Siz de 10-13 Kasım Mardin-Şanlıurfa-Gaziantep ve en yakın zamanda detaylarını açıklayacağımız 30 Aralık-1 Ocak Yılbaşı Özel Butik Mardin turumuzun rotalarından biri olan Mor Gabriel Manastırını ziyaret etmek ve turlarımız hakkında detaylı bilgi almak için 0544 456 84 88 numaralı Five and More Travel Seyahat Hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizde yer alan katılım formu üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Five and More Travel Ekibi

Rotalarımız